בס"ד

עשור 1: תש"ח-תשי"ח, 1948-1958
הכרזת העצמאות ומלחמת השחרור
יום אחרי שבאו"ם הסכימו להקמת מדינה יהודית, כבר פרצה מלחמה. הערבים בארץ התקיפו את היישוב היהודי, שהתגונן ללא צבא מסודר. כעבור כמה חודשים, בה' באייר תש"ח (14.5.48), יום לפני סיום השלטון הבריטי בארץ, הכריז דוד בן גוריון על הקמת המדינה. למחרת פלשו לארץ צבאות מדינות ערב, אבל הצבא – שבמהרה התארגן והפך לצה"ל – ניצח והגיע לשליטה ברוב הארץ.

העלייה הגדולה
המדינה רק קמה, ומיד הגיעו אליה המוני יהודים מרחבי העולם, חלקם במבצעי עלייה מאתגרים באוויר ובים. האתגר המורכב באמת היה לקלוט את כל האנשים, מכל התרבויות והסגנונות, במדינה אחת קטנה.

תקופת הצנע
המדינה החדשה התמודדה עם מעט אמצעים והמון תושבים. לכן הוחלט שכל אזרח לא יקנה מה שהוא רוצה, אלא יקבל כמות מוגבלת של מצרכים בסיסיים. המדינה מצאה דרכים יצירתיות להתמודד מול המחסור, למשל המצאת מאכלים פשוטים ומשביעים – כך נולדו הפתיתים ושקדי המרק.

מלחמת סיני
המלחמה השנייה התנהלה בשנת תשי"ז (1956) מול המצרים. במלחמה זו ישראל שיתפה פעולה עם בריטניה וצרפת, כבשה את חצי האי סיני וניצחה בשמונה ימים. אחרי לחץ של האו"ם היא נסוגה מסיני, אבל לניצחון עדיין הייתה חשיבות – ישראל והעולם כולו גילו את הכוח של צה"ל.

וגם זה קרה:
הקמת ישיבות ההסדר
אחרי הקמת המדינה סוכם שתלמידי ישיבות יהיו פטורים מצה"ל, אך היו כאלה שרצו ללמוד בישיבה וגם לשרת בצבא. בצה"ל התקיים כבר הנח"ל, ששילב בין צבא להתיישבות וחקלאות – וחברי תנועת בני עקיבא הציעו להקים מסלול דומה שישלב צבא וישיבה. כך הוקמה ישיבת ההסדר הראשונה – כרם ביבנה. מאז קמו עשרות ישיבות שתלמידיהן יוצאים לשנה וחצי או יותר לשירות צבאי.

עשור 2: תשי"ח-תשכ"ח, 1958-1968

משפט אייכמן
זכרון השואה, שארעה שנים אחדות לפני קום המדינה, לא הפסיק ללוות את ישראל. השיא היה כשהמוסד לכד את אדולף אייכמן, מראשי הנאצים, והוא נשפט בישראל. במשפט, שהתנהל בשנת תשכ"א (1961), ניצולי שואה רבים סיפרו לראשונה את סיפורם. אייכמן הוצא להורג, בפעם הראשונה והיחידה בישראל שבה נגזר עונש מוות. התחושה הייתה שהעם היהודי מרים סוף סוף את ראשו, ועושה צדק עם הנרצחים.

סיום בניית המוביל הארצי
אחד האתגרים שישראל לקחה על עצמה היה להפוך את הנגב השומם לפורח. הנגב היה זקוק קודם כל למים, ולכן נבנה במשך למעלה מעשר שנים מתקן באורך 130 קילומטר, שיוביל מים מהכנרת שבצפון עד מצפה רמון שבדרום.

עגנון זוכה בפרס נובל
פרסי נובל נחשבים לפרסים הבינלאומיים היוקרתיים ביותר, שניתנים לאנשים מרחבי העולם שתרמו לתרבות, למדע ועוד. עד היום זכו בו כבר שנים עשר ישראלים. הראשון היה הסופר ש"י עגנון, שזכה בשנת תשכ"ו (1966) בפרס לספרות. בנאומו בטקס המרגש, סיפר שבתור לוי הוא חולם לשיר במקדש – ובינתיים מסתפק בכתיבת סיפורים.

שחרור ירושלים
אחרי תקופה של חרדה, שבה מדינות ערב איימו להשמיד את ישראל, פרצה באייר תשכ"ז (1967) מלחמת ששת הימים – שאיש לא ניחש כיצד תסתיים: תוך שישה ימים צה"ל שיחרר את יהודה ושומרון (כולל חברון וקבר רחל), עזה וסיני, הגולן – וכמובן ירושלים העתיקה והכותל המערבי.

וגם זה קרה:
חידון התנ"ך הראשון
במסגרת חגיגות העשור לישראל נערך חידון התנ"ך הראשון למבוגרים. החידון היה מוצלח ומרתק עד שהפך למסורת; החידון למבוגרים אמנם הופסק וחזר רק לפני כמה שנים, אבל החידון העולמי לנוער שנולד בעקבותיו הפך לחלק מיום העצמאות. הזוכה הראשון, עמוס חכם ז"ל, היה לאחד מכותבי הפירוש החדש לתנ"ך – דעת מקרא.

עשור 3

טבח הספורטאים במינכן
אירוע כואב שהתרחש באמצע האולימפיאדה במינכן שבגרמניה, בשנת תשל"ב (1972), ובו מחבלים פלסטינים הרגו אחד עשר ספורטאים מהמשלחת הישראלית.

מלחמת יום כיפור
התקופה שאחרי מלחמת ששת הימים אמנם לא הייתה שקטה, והתנהלו בה קרבות ממושכים שנקראו מלחמת ההתשה, אבל ההנחה הייתה שאחרי הניצחון הגדול – אף אחד לא יתעסק איתנו. אולם מדינות ערב הפתיעו ופתחו במלחמה באמצע יום כיפור תשל"ד (1973). אנשים יצאו מבתי הכנסת היישר לקרבות הקשים, והיה נדמה שהמדינה בדרך לסופה. לבסוף, למרות הכל, ישראל ניצחה.

מבצע יונתן
בשנת תשל"ו (1976) מטוס מישראל לצרפת נחטף בפתאומיות בידי מחבלים. הם הובילו את המטוס לאנטבה שבאוגנדה, ודרשו מישראל לשחרר מחבלים כדי לקבל בחזרה את החטופים. ישראל לא ויתרה, וסיירת מטכ"ל יצאה למבצע נועז. במבצע נהרג המפקד, יוני נתניהו (אחיו של בנימין נתניהו, היום ראש הממשלה), אבל כמעט כל החטופים ניצלו והוחזרו ארצה.

מכבי תל אביב זוכה בגביע אירופה
ההישג המשמעותי הראשון של ישראל בספורט. בחצי גמר גביע אירופה בכדורסל בשנת תשל"ז (1977), התמודדה מכבי מול יריבה חזקה: צסק"א מוסקבה הרוסית. באותם ימים, רוסיה – שאז נקראה ברית המועצות – החרימה את ישראל, ואפילו סרבה שהמשחק יתקיים בישראל או ברוסיה, לכן הניצחון עורר בישראל גאווה לאומית. ההתרגשות גדלה כשמכבי ניצחה גם בגמר וזכתה לראשונה בגביע.

וגם זה קרה:
חידוש ההתיישבות ביהודה ושומרון
האזורים הרחבים של יהודה ושומרון שוחררו במלחמת ששת הימים, אבל נשארו בתור שטחים ריקים מיהודים, חוץ מחיילים. לאחר מחלוקות בין הממשלה ובין ישראלים שניסו להתיישב שם, הממשלה אפשרה ליישובים הראשונים לקום, ובהמשך גם תמכה בהתיישבות. כיום מתגוררים ביהודה ושומרון מאות אלפי יהודים.

עשור 4: תשל"ח-תשמ"ח, 1978-1988
שלום עם מצרים
בתשל"ח (1978) נחתם ההסכם הראשון של ישראל עם מדינת אויב, וחתמו עליו ראש הממשלה מנחם בגין ונשיא מצרים סאדאת. המלחמות עם מצרים פסקו מאז, אבל ישראל שילמה מחיר: כעבור ארבע שנים היא נסוגה מסיני, ופינתה את היישובים שבו – חבל ימית.

הפצצת הכור בעיראק
עיראק אינה גובלת עם ישראל, אבל איימה לירות טילים לעברנו. לישראל נודע שהעיראקים מנסים לייצר נשק גרעיני מסוכן, והוחלט לעצור זאת: במבצע סודי לגמרי, מטוסי חיל האוויר המריאו בדממה לעיראק, הפציצו את הכור לייצור הנשק והרסו אותו.

מלחמת לבנון הראשונה
אחרי שארגוני טרור בלבנון ירו על צפון הארץ תקופה ארוכה, צה"ל יצא למבצע שנקרא "שלום הגליל" והתפתח למלחמה. במהלך המלחמה, שנערכה בשנת תשמ"ב (1982), הוא נכנס לדרום לבנון, נלחם בגבורה ונשאר שם במשך כשמונה עשרה שנה.

מבצע משה
יהודי אתיופיה היו מנותקים אלפי שנים מהקהילות היהודיות בעולם, אבל לא הפסיקו לחלום על ירושלים. כעת רבים מהם רצו לעלות לישראל, אבל השלטון האתיופי התנגד. אלפי יהודים לא ויתרו, והלכו ברגל דרך המדבר, בחשאי ותוך סכנת נפשות, עד שהגיעו לסודן – משם הובאו במטוסים ובספינות לישראל. הסוד התגלה והמבצע הופסק, אך בתשנ"א נערך מבצע נוסף – מבצע שלמה, ולישראל עלו למעלה מ-14,000 יהודי אתיופיה.

שחרור אסירי ציון
השלטון בברית המועצות היה קשוח מאוד, ובין השאר הטיל עונשים אכזריים על פעולות שקשורות לעלייה לישראל. יהודים שפעלו למען העלייה הושלכו למאסר בתנאים קשים. בישראל תמכו במאבקם וכינו אותם "אסירי ציון". לבסוף הם שוחררו ועלו לארץ, ביניהם מנהיגים ידועים כמו נתן שרנסקי (שר לשעבר וראש הסוכנות היהודית) ויולי אדלשטיין (יושב ראש הכנסת).

וגם זה קרה:
"אותיות" נולד
גם זה אירוע שקרה בישראל – בשנת תשמ"ז (1987) עיתון "אותיות" יצא לראשונה!

עשור 5

מלחמת המפרץ
מלחמה נגד ישראל שבעצם התרחשה רחוק מכאן. בתשנ"א (1991) ארה"ב נלחמה בעיראק, ועיראק ירתה טילים לעבר ישראל, בעיקר לגוש דן. הישראלים גילו גבורה ולא נשברו, גם כשנאלצו להתגונן מפני הטילים בחדרים אטומים. חוץ מהרוג אחד, הטילים הרבים לא הצליחו להרוג אנשים.

דליות אולימפיות ראשונות
בתשנ"ב (1992), אחרי עשרות שנים של השתתפות באולימפיאדה בלי הישגים, לראשונה ספורטאים ישראליים זכו במדליות, שתיהן בענף הג'ודו – יעל ארד במדליית כסף, ואורן סמדג'ה במדליית ארד.

הסכם השלום עם ירדן
ירדן הייתה מדינת האויב השנייה שעשתה שלום עם ישראל. ההסכם בין שתי המדינות נחתם בתשנ"ד (1994) חתמו ראש הממשלה יצחק רבין וחוסיין מלך ירדן.

רצח רבין
באותן שנים התנהל בישראל ויכוח חריף סביב הדיונים בין ישראל לפלסטינים על הסכם שלום. בתשנ"ו (1995) התקיימה בתל אביב עצרת תמיכה בממשלה ("עצרת השלום"), ובה השתתף ראש הממשלה יצחק רבין. בסוף העצרת ירה יגאל עמיר שלושה כדורים לעבר רבין – והוא נהרג. מקרה חמור ויחיד מסוגו בישראל של רצח ראש ממשלה.

וגם זה קרה:
ירקות ללא תולעים
אחד מאתגרי החקלאות בישראל – פיתוח שיטות גידול לפי ההלכה. דוגמה בולטת היא חברת חסלט בגוש קטיף, שפיתחה דרך לגדל ירקות עלים בחממות נקיות מחרקים, כדי לאכול אותם בלי חשש מאיסור אכילת תולעים. כמו במקרים אחרים, שיתוף הפעולה בין אנשי התורה, המדע והחקלאות לא רק פתר בעיה הלכתית, אלא גם שיפר את איכות המזון במדינה.

עשור 6:
הישראלי הראשון בחלל
הפעם הראשונה והיחידה עד היום שישראלי המריא לחלל. אילן רמון, אלוף משנה בחיל האוויר, נבחר להשתתף בטיסה של נאס"א – סוכנות החלל האמריקנית. בתשס"ג (2003), לאחר שנים של אימונים, המריא רמון לחלל, כשעמו ספר תורה ששרד בשואה, מזוזות, דגל ישראל ועוד. בכניסתם לכדור הארץ ארעה תקלה, המעבורת התרסקה ואנשי הצוות נהרגו. אילן רמון נקבר בישראל.

תכנית ההתנתקות
ברצועת עזה שכנו עשרים ואחד יישובים שנקראו גוש קטיף. הם התאפיינו בחיים תוססים, חקלאות מצליחה ועמידה מול מתקפות טרור. במשך שנים התנהלו דיונים מול הפלסטינים על נסיגה מהאזור, ולבסוף החליט ראש הממשלה אריאל שרון לסגת בלי הסכם. רבים התנגדו בתוקף, אך לאחר שנה וחצי של מאבקים, הפגנות והידברות לשינוי ההחלטה, בקיץ תשס"ה (2005) תושבי הגוש פונו והיישובים נהרסו.

מלחמת לבנון השנייה
אחרי שצה"ל כבר עזב את לבנון, בתשס"ו (2006) שוב פרצה שם מלחמה: במשך למעלה מחודש הפגיז ארגון החיזבאללה את הערים והיישובים בצפון, ובמקביל צה"ל נלחם בתוך לבנון נגד חיילי הארגון. מתום המלחמה ועד היום לא הותקפו שוב יישובי הצפון.

*בוקסה: אוכלוסיית ישראל מגיעה ל-6 מיליון*
כמות האזרחים בישראל לא הפסיקה לגדול מאז קום המדינה, ובעשור השישי היא עקפה לראשונה את מספר היהודים שנהרגו בשואה – שישה מיליון. אמנם הכמות כללה גם את האזרחים בישראל שאינם יהודים, אך היא המשיכה לגדול, והיום גם כמות היהודים בישראל עומדת על יותר משישה מיליון.

עשור 7:
גילוי שדות גז
קידוחים ממושכים בים באזור חיפה הובילו לתגלית: מאגר ענק של גז, הגדול ביותר בים התיכון. כמויות הגז שוות מיליארדי דולרים, ואמורות לתרום רבות לכלכלה הישראלית.

מבצע צוק איתן
בקיץ תשע"ד (2014) שלושה נערים נחטפו בדרכם מהישיבה הביתה, ולא נודע היכן הם. כוחות הביטחון יצאו למבצע חיפוש, כל המדינה קיוותה והתפללה, עד שהם נמצאו כשהם אינם בחיים. בהמשך התנהלו חילופי אש בין ישראל לארגון החמאס, האחראי לחטיפה, עד שהחמאס הפגיז לראשונה את מרכז הארץ. חמישים יום נלחם צה"ל נלחם בחמאס ברצועת עזה, בעוד החמאס יורה אלפי טילים לכל רחבי ישראל. למרות ההפגזות, הסיוע והתמיכה שהגישו האזרחים לחיילים במשך המבצע שברו שיאים.

שחרור יונתן פולארד
כשעבד במודיעין בארה"ב, גילה היהודי-אמריקני יונתן פולארד מידע סודי חשוב שארה"ב לא הודיעה לישראל עליו. הוא יצר קשר עם גורמים חשאיים בישראל והחל להעביר להם מידע. האמריקאים גילו זאת וגזרו עליו מאסר. לאחר שנים התעורר בישראל מאבק למען פולארד, ולבסוף ארה"ב שחררה אותו – אחרי שלושים שנה בכלא.

רכישות ווייז ומובילאיי
ישראל הגיעה להרבה הישגים טכנולוגיים, כמה מהם נמכרו לחברות ענק בינלאומיות. חברת "ווייז" פיתחה את האפליקציה לטלפון הנייד למציאת מסלול נסיעה מהיר, ונמכרה לחברת גוגל ביותר ממיליארד דולר. חברת מובילאיי מפתחת מכוניות אוטומטיות שנוהגות בעצמן, במטרה למנוע תאונות, והיא נמכרה לחברת המחשבים אינטל ביותר מ-15 מיליארד דולר.

וגם זה קרה:
חנוכת בית הכנסת החורבה
בית הכנסת המכונה "החורבה" נבנה בעיר העתיקה במאה ה-18, ומאז נחרב והוקם מחדש פעמיים. החורבן השני היה במלחמת השחרור, וכעבור כ-55 שנה הוחלט לבנות אותו מחדש. הוא נחנך בטקס חגיגי ומרגש, שסימל את חזרת העם היהודי לירושלים.

Malcare WordPress Security