לפני שמתחילים:

1. תצטרכו לדעת ולהבין קצת בבניינים (נפעל, הפעיל וחבריהם), בשורשים (כ-ת-ב, א-מ-ר) ובגופים (ראשון־שני־שלישי, זכר־נקבה, יחיד־רבים – מדבר, נוכחים, נסתרת וכל אלה). חייבים גם לשלוט בחלקי דיבר – לזהות שם לעומת פועל, שם פועל, מילת יחס וכדומה. בקורס הניקוד המלא לציבור אני מסבירה ומפרטת את החומר הזה בדקדוק, אך אתם כאן כי אתם מורים, וזמננו קצר, תכף בטח מגיע אחד בספטמבר ואתם חוזרים לעבודה… אני מניחה שגם אם בהוראה שגרתית בכיתה א' או ב' אתם לא משתמשים במושגים האלה, למדתם אותם כבר לא מעט, ואם יש צורך ברענון – אפילו גוגל בסיסי יעזור. לא חייבים דווקא עכשיו, אפשר לחכות ולראות כשתתקדמו בסדנה, אם תגיעו לנקודה שמזכירה את המושגים האלה ותרגישו צורך להיזכר – עשו זאת. בכוונה לא הכנסתי את ההסברים על זה פה בקורס, כדי שנהיה קצרים וממוקדים ותוכלו להספיק הכל בחופש הגדול.

2. מאוד חשוב לקרוא טקסטים מנוקדים נכונים. ככל שנחשפים לטקסטים שנוקדו לא נכון או בנקדן אוטומטי, העין מאבדת את ההיכרות עם צורות הניקוד הנכונות שבשפה. שווה לקרוא ולעיין בספרי שירה או בספרי ילדים ברמה טובה. כך באופן טבעי מתחילים כבר לזהות מבנים בניקוד, ממש כמו שאנחנו ממליצים לתלמידים לקרוא עוד ועוד, כמה שיותר, כדי להצליח בטבעיות לכתוב ללא שגיאות כתיב. עם זאת, במהלך הסדנה אצטרך פה ושם להציג צורות ניקוד שלא קיימות, כדי להסביר תהליכים בניקוד. בכל מקום שתהיה מילה שמנוקדת בצורה כזו, אסמן אותה בכוכבית. לדוגמה: *הָלָךְ (צריך להיות הָלַךְ), *סֵפֵר (צריך להיות סֵפֶר).
אם יש לכם זמן לפני הסדנה, אחריה או במהלכה, כאן בקישור יש סרטון של שתי דקות על הספרים שבהם טוב לעיין כדי להבין ניקוד. דפי עבודה ממקור לא בטוח באינטרנט, שהניקוד בהם לא אחיד ונעשה בנקדן אוטומטי קלוקל – לא מומלצים, ומטרתנו היא דווקא ליצור כאלה חדשים ויפים, בניקוד אמיתי ונכון.

3. מי שיודע לנקד נכון יכול לעשות זאת בכל דרך ולכל טקסט, ואין שום בעיה לנקד טקסטים בכתב יד, או להוסיף ניקוד לטקסט מודפס. אבל למען האמת גם אין בעיה לעשות זאת במחשב. גם אם אתם יודעים איפה סימני הניקוד נמצאים במקלדת שלכם ועושים זאת שנים, אני ממליצה לקפוץ לבונוס הטכני של הסדנה: לוחצים כאן ומגיעים להסברים על אופן הניקוד במקלדת. יש כמה דברים חשובים לדעת כמו סדר הקלדת סימני הניקוד, ויש לזה אפילו התייחסות קלה בלימוד עצמו.
מובן שאפשר לנקד גם בנקדן אוטומטי. במקרה כזה הידע שלכם בניקוד ישמש אתכם לבחירת המילה המדויקת מתוך האופציות שמציע הנקדן לכל מילה. לעולם אל תבחרו באופציה שנתן לכם הנקדן בלי לבדוק ולשים לב שמשמעות הניקוד היא בדיוק מה שרציתם. מלבד זה, שימו לב שאתם משתמשים בנקדן אוטומטי טוב, כמו נקדן מורפיקס למנויים או נקדן דיקטה החינמי היחיד שעושה עבודה ראויה.

 

Malcare WordPress Security