להחליף כמה מילים

מכינים מראש כרטיסים שעל כל אחד כתובה מילה, וכל אחד מקבל שלושה כרטיסים. אחר כך הוא צריך להשיג את המילים הטובות ביותר לדעתו, ולשם כך עליו להחליף מילים עם משתתפים אחרים. בסוף כל אחד מציג את המילים שהוא השיג, ואפשר לדון ולהחליט מי הצליח לרכוש את המילים הכי טובות.

מומלץ לכלול בכרטיסים מילים טובות מכל מיני בחינות – מילים שמצלצלות יפה, מילים מועילות, מילים שההקשר שלהן חיובי ועוד. כך אפשר להתוודע לתרומות הרבות של המילים לחיינו. מומלץ גם להכניס מילים "שליליות" כדי שיהיו כרטיסים שברור שצריך להחליף.

מילים לדוגמה: חן, תכלת, מכוער, מתוק, שגשוג, שלום, טפשי, ניחוח, הצלחה, שטנה, נוצץ, חסד, כישלון, משחק, אושר, שחר, אופל, חופשה, גשם, חטיף, שיר, אהבה.

 

ארץ עיר חי צומח

המשחק המוכר שבו צריך למצוא מילים באות שנבחרה: אחד המשתתפים מריץ בלחש או בראש את כל האותיות מא' עד ת', וכשעוצרים אותו – האות שאליה הוא הגיע היא האות שבה צריך למצוא מילים, לפי קטגוריות. אם האות ד' נבחרה, למשל, מחפשים חיה בד' (דוכיפת, דבורה, דינוזאור), צומח בד' (דרדר, דם המכבים) וכדומה.

כדי שהמשחק יתמקד במציאת מילים ולא בידע גאוגרפי, מומלץ להוציא את הקטגוריות "ארץ" ו"עיר" ולמצוא קטגוריות שמדברות יותר אל המשתתפים.

קטגוריות לדוגמה: חי, צומח, מאכל, מקצוע, תחביב, משחק, מקום בבית, כלי כתיבה, אישיות מוכרת, שיר, ספר, תכונה.

 

טאבו

משחק ניחושים שגם מרחיב את אוצר המילים ומפתח את יכולת הביטוי. אחד המשתתפים מקבל פתק ובו מילה, בתוספת שלוש מילים שאסור לו להגיד. משימתו היא להסביר למשתתפים איזו מילה הוא קיבל – מבלי להזכיר את שלוש המילים האסורות.

פתקים לדוגמה: יום-הולדת (המילה שצריך לנחש) – חגיגה, עוגה, שנה (המילים שאסור להשתמש בהן).

גמל – דבשת, מדבר, חיה; שמחה – חיוך, מרגיש, עצב; פחד – אימה, מרגיש, רועד; כחול – צבע, ים, תכלת; מורה – בית ספר, כיתה, שיעור; מחשב – מקלדת, מסך, עכבר; אהבה – לב, תחושה, שנאה.

 

חבר מדור אחר

כתיבת מכתב לחבר מתקופה אחרת. מה כותבים לילד שחי לפני הרבה שנים? גם הוא מדבר עברית, אבל אלו מילים הוא מכיר ואלו לא?

תקופות לדוגמה: בני ישראל במדבר, עם ישראל בתקופת דוד המלך, עם ישראל בתקופת בית המקדש השני, התקופה שלפני קום המדינה.

 

בונים מילים ("תיק תק")

מכינים פתקים או כרטיסים וכותבים עליהם את כל אותיות האלף בית (רצוי להכין הרבה פתקים, ולכתוב אותיות שימושיות – מ, א, י, נ וכדומה על יותר מכרטיס אחד). אחר כך מוציאים באקראי שמונה אותיות, וצריך לבנות מהן כמה שיותר מילים בעברית. או לחלופין לבנות מילה ארוכה ככל האפשר.

לדוגמה: אם יצאו האותיות מ, נ, ו, ס, א, ר, פ, ש – כמה שיותר מילים: פאר, שרף, ארס, ארמון, אסור ועוד ועוד. מילים ארוכות: אפרסמון.

 

בהצלחה ובכיף!

 

 

Malcare WordPress Security