למה אני עייף? שואל את עצמו אדם שפוקח את עיניו בבוקר, ועדיין שקוע בתוך חלום. האם עכשיו ערב או בוקר? האם אני עייף מתוך יום עמוס, או מתוך שינה ממושכת? ברגע שיפתח את התריסים ויראה שהשמש זורחת – הוא יבין: אין זו עייפות של לילה שמובילה היישר אל הכרית והשמיכה, אלא להפך, זו עייפות קלה של בוקר. שטיפת פנים, כוס קפה, וזה יעבור – ויום חדש ומרענן יתחיל.
למה השרירים שלי כואבים? שואל את עצמו אדם שמתחיל להיכנס לכושר. האם הגוף שלי עדיין חלש, או שכך מרגישים אחרי התעמלות? ככל שימשיך ויתמיד בריצה או הליכה, הוא יבין: אין זה כאב שנובע מכושר גופני לקוי, אלא להפך, זו תוצאה של מאמץ והתחזקות. קצת מתיחות, מקלחת טובה, תזונה נכונה אחרי מאמץ גופני, וזה יעבור – וכוחות חדשים ימלאו את גופו ונפשו.
למה כואב לי? שואלת את עצמה אישה בחודש התשיעי להריונה. האם זה כאב בטן, קלקול קיבה או תחילה של לידה? ככל שהכאבים יתחזקו, ויהיו תכופים יותר וגם חדים יותר, המצב יתבהר: אין זו חולשה או מחלה, אלא להפך, זו תחילתה של שמחה חדשה. זה אומר שהולכים לבוא הכאבים הקשים ביותר שיש, אבל מתוכם תצמח בריאה חדשה בעולם.
למה כל המחלות האלו? שואל את עצמו הקורא בפרשת תזריע מצורע. האם התורה כותבת כאן עוד סוג של מחלה, או שצרעת הבית היא כבר תופעה מסוג אחר? כשיתבונן היטב בפתיחה לדיני צרעת הבית, "כי תבאו אל ארץ כנען אשר אני נותן לכם לאחוזה, ונתתי נגע צרעת…" הוא יבין: לא מדובר כאן בנגע רוחני רגיל, שבעקבותיו צריך לנטוש את החברה ולצאת אל מחוץ למחנה. להפך, זו מחלה שנובעת מתוך הכניסה לארץ ישראל ולאתגריה הקשים והקדושים. זה עדיין נגע, גם הבעיות בארץ ישראל דורשות תיקון, אבל התיקון הזה הוא חלק מהמשימות של עם ישראל בארצו. "בשורה היא להם שהנגעים באים עליהם, לפי שהטמינו אמוריים מטמוניות של זהב בקירות בתיהם כל ארבעים שנה שהיו ישראל במדבר, ועל ידי הנגע נותץ הבית ומוצאן" (רש"י ויקרא יד לד). עבודה של תיקון, נתיצת החלקים הבעייתיים ובנייתם מחדש – ומטמון יקר יתגלה.
למה כואב לנו? למה אנו עדיין סובלים? שואל את עצמו היהודי במדינת ישראל. אבל ככל שיתבונן טוב יותר סביבו, יזהה את האור הגדול, יתרשם מניסי קיבוץ הגלויות, הצלת האומה מכל אויביה ופריחתה בארצה – הוא יבין: הנגעים של היום אינם חלק מרשימת המחלות שעברנו במשך אלפיים שנה. הם כבר חבלי לידה, הם תופעות לוואי של צמיחה והתחדשות, הם אתגרים רצויים ומבורכים במהלך התיקון הגדול, בדרכו של עם ישראל לגאולתו.

Malcare WordPress Security