אומרים שהיה פה שמח לפני שנולדתי, והאמת היא שגם אחרי שנולדתי עדיין שמח – אבל כבר לא אומרים.

ישראל עדיין חוגגת. ביום העצמאות היא חוגגת באופן בולט ובקול רם, וביום יום היא חוגגת בנחת ובשקט. הבעיה היא שלא תמיד היא מצליחה להביע במילים את החגיגה הזאת, של עצם קיומה. כשמדברים על המדינה במילים, פעמים רבות הן נצבעות בשחור ונשמעות קודרות וציניות.

ובכל זאת, כל שנה יוצא מתחת מקלדתי סיפור על יום העצמאות, שמצליח לבטא מעט את הרוח הגדולה של היום הזה, של המדינה הזאת, של העם הזה. חלק מהסיפורים פורסמו בבמות שונות, ועם הזמן הם הצטברו עד שהגיע הזמן לאסוף אותם. לאוסף נוספו גם סיפורים אחרים שפרסמתי על המדינה ועצמאותה, וסיפורים טריים שכתבתי ממש עכשיו.

למי הספר מיועד? בחג כל כך כללי וציבורי, אי אפשר לייעד ספר רק לפלח או מגזר מסוים. זה ספר לכל המשפחה, רובו למבוגרים ונוער וחלק מתוכו לילדים. הוא מכיל חוויות מהצבא לצד עיבודים לאגדות חז"ל, סיפורים קלילים והומוריסטיים לצד סיפורים רציניים ועמוקים, קטעים קצרצרים וכמה מאמרים להרחבה.

הספר מנסה לתת ביטוי לכל השותפים בתופעה שנקראת יום העצמאות. הוא נותן ביטוי לילדה הנרגשת ולנהג העצבני בפקק; נפגש עם האמרגן של הבמה העירונית, ועם שליח הסוכנות לאנטרקטיקה; "חושף" את הפרוטוקולים מפמליא של מעלה סביב קביעת תפילות יום העצמאות, ואת אימוני הטירונים בצבא אברהם אבינו; קופץ קדימה ליום העצמאות ה-166, ואחורה לטקס הממלכתי של המלך אגריפס; מספר איך הנס ההירואי של גוריוניהו התשבי בוטל לטובת הכרזת עצמאות מציאותית ואפורה, ואיך הקלרינט של האדמו"ר עשה עלייה וגילה את נעמי שמר ואלתרמן. הוא זוכר גם את אלה שכבר אינם חוגגים את יום העצמאות, ושמם עולה רק ביום הזיכרון.

בספר משתתפות שותפות ותיקות שלנו – נעמה להב מופקדת על האיורים, והעיצוב של תחיה מנדלבאום (שקדייה עיצובים). עריכת הלשון כמובן של אפרת, וההפקה וההפצה – ברשת דברי שיר. עוד שותפה בספר היא סבתי, אסתר גולדשטיין ז"ל, שכשישבתי איתה בצוותא על הספסל שבגינה, היא לא הייתה צריכה לספר כלום (היא גם לא הייתה בדפנה או בחניתה, אלא באושוויץ) – השמחה שלה ביום העצמאות נספגה בי מאליה. הספר נכתב בהשראתה ומוקדש לזכרה.

 

"ולתפארת מדינת ישראל" ייצא אי"ה לקראת יום העצמאות, אבל כיוון שאין בדיוק זמן כזה בלוח השנה – למי יש זמן לקנות ספרים לפני או במוצאי פסח? – אפשר להזמין אותו מראש. וגם לתמוך קצת בפרויקט, באותה הזדמנות. אפשר להציץ בדוגמאות מהספר כאן וכאן או בכלל כאן, ולתמוך בו כאן.

חיים.

Malcare WordPress Security