ישראל נכנס בהתרגשות למוסך, והתחיל להתרגל למקום העבודה החדש שלו. הוא ידע שזה המוסך הטוב והמקצועי ביותר בכל האזור. אולם ההתלהבות החלה לרדת בהדרגה לאורך היום, כשישראל מצא את עצמו מול המראות המזעזעים שראה מעודו, לפחות בתחום הרכב. מכוניות מקרטעות, מנופצות ואפילו מרוסקות ממש הגיעו לידיו, וישראל כבר עמד לקבוע סופית את מותן ולהודיע ללקוחות שהרכב טוטאל-לוס, אלמלא הוצמד לו חונך צמוד שהצליח להציל את מצבה של כל מכונית.
בסוף היום ניגש אליו מנהל העבודה החדש שלו, ושאל אותו איך היה. ישראל אמר שהוא מרוצה מהתנאים, מהיחס, מהאווירה ומעוד כמה דברים טובים שהוא מצא בתור הקדמה אופטימית ל"אבל" הגדול. "אבל האמת היא," אמר ישראל, "שזה היום הכי קשה שהיה לי מאז שנכנסתי למקצוע. בחיים לא ראיתי מכוניות במצב גרוע כל כך! מי הנהגים שמצליחים להרוס ככה את המכוניות שלהם? איך אפשר לתקן כאלו גרוטאות?"
מנהל העבודה צחק. "ברור," אמר, "אלא מה חשבת? למוסך הכי טוב מגיעים הרכבים במצב הכי גרוע."

אחרי יום העצמאות אנחנו פוגשים בפרשת השבוע שוב את ארץ ישראל, אבל ההקשר אינו מחמיא כל כך. לפי הפסוקים אמנם לא נאמר על הארץ שום דבר רע, בעיקר אזהרות שלא נטמא את הארץ ונמצא את עצמנו רחוק ממנה; אבל רש"י חושף מידע שאולי לא נעים לשמוע בימים חגיגיים אלו. על הפסוק "כמעשה ארץ מצרים אשר ישבתם בה לא תעשו, וכמעשה ארץ כנען אשר אני מביא אתכם שמה לא תעשו" (ויקרא יח ג), אומר רש"י:
"מגיד שמעשיהם של מצריים ושל כנעניים מקולקלים מכל האומות, ואותו מקום שישבו בו ישראל מקולקל מן הכל."
על מצרים אין לנו בעיה לשמוע מילים שליליות, הרי רק לא מזמן חגגנו את היציאה משם, ואנחנו שמחים שאנחנו כבר לא במקום הטומאה והעבדות. אבל האם ייתכן שגם ארץ ישראל היא מקום מקולקל, חלילה?
הראי"ה קוק בסידורו עולת ראיה, בפירושו על פרשת "והיה כי יביאך", מסביר שלא במקרה העמים הגרועים ביותר הסתובבו בארץ ישראל דווקא. אין הכוונה שארץ ישראל מקולקלת, אלא בדיוק להפך: אם התופעות הנוראות ביותר נמצאות בה, סימן שהיא המקום הטוב ביותר לתיקון. כפי שרכבים מרוסקים במיוחד מצריכים מוסך מוצלח במיוחד, והכתמים הקשים ביותר מגיעים למכבסה הטובה ביותר, גם העמים הנמוכים ביותר ברמתם הרוחנית והמוסרית הגיעו לארץ ישראל – כדי שאנחנו נבוא ונתקן את מה שהם קלקלו.
עמי כנען כבר אינם פה, אבל אתגרים קשים ומורכבים במיוחד עדיין נמצאים בארץ ישראל. איננו אמורים להיבהל מאתגרים כאלה, אלא להבין שאנחנו נמצאים במקום עבודה ייחודי. זו המעבדה לתיקון הבעיות הכבדות של העולם, ועם ישראל נבחר לעבוד בה. חגגנו השבוע את הגעתנו לארץ המופלאה הזאת – ועכשיו, לעבודה…

Malcare WordPress Security